W ramach realizacji całorocznego programu poświęconego obchodom 100 rocznicy odzyskania niepodległości, prowadzonego pod wspólnym hasłem „Dla Niepodległej” uczniowie trzech najstarszych klas wybrali się na krótka wycieczkę do Tarnowskich Gór by zapoznać się z zasobami tamtejszych placówek muzealnych.
We wtorek 2 października wyruszyliśmy autobusami komunikacji regionalnej na wcześniej umówione spotkanie z dr hab. Markiem Wrońskim, założycielem i dyrektorem Instytutu Tarnogórskiego – placówki wielce zasłużonej w gromadzeniu pamiątek, wydawaniu publikacji i upowszechnianiu wiedzy o przeszłości Ziemi Tarnogórskiej i jej zapomnianych najczęściej bohaterach.
Dr Wroński udostępnił nam zbiór militariów – pamiątek po Polakach walczących w czasie ostatniej wojny na Zachodzie, a także tych spośród nich, którzy wywodzili się stąd lub losy swoje związali z Tarnowskimi Górami. W zajmującej gawędzie przedstawił interesujące dzieje poszczególnych artefaktów, często dramatyczne jak sama wojna. Opowiadał o ludziach, czasami wybitnych dowódcach, których losy złączyły się z naszym miastem. Opuszczaliśmy salę gościnnego Instytutu z niedosytem i w przekonaniu, że kiedyś tu jeszcze wrócimy.
Drugim etapem naszej wizyty było Muzeum Tarnogórskie mieszczące się w słynnym domu Sedlaczka na tarnogórskim rynku. Tam z kolei zapoznaliśmy się z nową ekspozycją poświęconą nie tylko wyjątkowej rocznicy, ale również 60–leciu istnienia placówki. Spośród mnóstwa interesujących eksponatów zainteresował nas wyjątkowo piękny serwis kawowy dawnego inżyniera górniczego Carnalla wypożyczony z muzeum w Bochum, a także militaria z czasów powstań śląskich i walk o granice państwa. Nie zabrakło też pamiątek po stacjonujących w mieście w okresie międzywojennym jednostkach Wojska Polskiego: 3 Pułku Ułanów Śląskich i 11 Pułku Piechoty.
Obie ekspozycje przybliżyły nam przeszłość naszej małej Ojczyzny – często dramatyczną jak dzieje całego kraju. Uświadomiły także jak wielkim trudem i poświęceniem przeszłych pokoleń Ślązaków dokonywała się odbudowa naszego regionu, a następnie walka o jego odzyskanie a latach II wojny światowej.