„CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”
Fundacja ABC XXI wieku zainicjowała ogólnopolską kampanię „Cała Polska czyta dzieciom”, do której przystąpiło wiele przedszkoli i szkół z terenu naszego kraju.
Celem kampanii jest codzienna praktyka czytania dzieciom, aby odrodzić i upowszechnić umiejętności językowe oraz przeciwstawić się nadmiernej ekspozycji dzieci i młodzieży na media elektroniczne.
Przedszkole w Zespole Szkolono – Przedszkolnym w Potępie już od kilku lat corocznie systematycznie bierze udział w programie „Czytające przedszkole”.
W przedszkolu codzienne czytanie stało się przyjemną i wyczekiwaną przez dzieci częścią dnia. Systematycznie nauczyciele czytają dzieciom opowiadania, wiersze, baśnie, legendy z przedszkolnej biblioteczki i te przyniesione specjalnie na tę okazję przez dzieciaki.
W ramach kampanii prowadzone są również działania zmierzające do kształtowania prawidłowej wymowy i rozwijania zdolności aktorskich dzieci. Służą temu zajęcia z dykcji i ćwiczenia ortofoniczne czy oddechowe, przygotowanie do występów na różnego rodzaju uroczystości przedszkolne, inscenizacje, elementy dramy, nauka wierszy i piosenek, a także udział w profesjonalnych spektaklach teatralnych.
Ważnym elementem kampanii jest organizacja w przedszkolu ogólnie dostępnego kącika czytelniczego, z którego mogą korzystać dzieci wg własnych potrzeb. Bierzemy również udział w konkursach plastyczno – literackich, współpracujemy z biblioteka szkolną i Gminną Biblioteką Publiczną w Potępie.
Zapraszamy do przedszkola różnych gości, którzy nie tylko opowiadają o swojej pracy, ale także bardzo chętnie czytają naszym wychowankom bajki, opowiadania i fragmenty swoich ulubionych książek z dzieciństwa.
Czytającymi gośćmi w naszym przedszkolu byli:
- pan poseł Głogowski,
- pani dyrektor Gerda Ochman,
- bibliotekarka szkolna pani Anna Wąs,
- rodzice przedszkolaków,
- gimnazjalistki z Gimnazjum Leśnego w Brynku,
- gimnazjalistki z Gimnazjum Gminnego w Krupskim Młynie,
Szczegółowe informacje dotyczące akcji, korzyści płynące z czytania
oraz propozycje literatury dziecięcej można znaleźć na oficjalnej stronie fundacji:
www.calapolskaczytadzieciom.pl
Zapraszamy!!!
(…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach. (….)
(…) Zacznijmy od korzyści z głośnego czytania dla zdrowia emocjonalnego
dziecka. (…) Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę i wiarę w siebie, które wpłyną na jakość jego życia co najmniej tak znacząco jak zdrowy kręgosłup czy zdrowe oczy. Codzienne głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem i dzieckiem. Więź z najbliższą osobą jest jedną z najważniejszych potrzeb rozwojowych dziecka, warunkiem, by mogło wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie i dojrzałego człowieka. Jeżeli rodzice nie znajdują czasu dla dziecka, przedkładając nad jego potrzeby swą karierę, zarobkowanie lub własne przyjemności, nieświadomie narażają całą jego przyszłość. Brak więzi z rodzicami w dzieciństwie jest niemal gwarancją ogromnych życiowych problemów, natomiast mocna i zdrowa więź z nimi daje na całe życie silny fundament oraz osłonę przed złymi wpływami, na które dziecko będzie odporniejsze, mając pewność rodzicielskiej miłości i czerpiąc z bogatych zasobów własnego intelektu i wiedzy,zdobytych dzięki czytaniu. (…)
(…) Kolejną grupę dobrodziejstw płynących z głośnego czytania dziecku stanowią korzyści językowe i umysłowe, które zresztą ściśle się łączą.
Co jest najlepszą wizytówką każdego człowieka? Jego język. Używanie bogatego i pięknego języka, umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji, łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny i obrazowy to atuty w życiu społecznym nie do przecenienia. (…)
Powyższe cytaty pochodzą z książki Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej “Wychowanie przez czytanie” wydanej przez Świat Książki.
Książka odpowiada na pytanie co i jak czytać dzieciom, ale przede wszystkim dlaczego warto to robić.
KRYTERIA WYBORU KSIĄŻEK DO GŁOŚNEGO CZYTANIA DZIECIOM
opracowane przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”,
inicjatora kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”
Czy ważne jest, co czytamy dzieciom? Tak, gdyż przy pomocy książek „wyposażamy” ich umysły i serca – wpływamy na ich język i wiedzę, postrzeganie świata, rozwój zainteresowań, postawy i system wartości. Od nas – rodziców i nauczycieli – zależy, czy znajdą się tam śmieci, czy stworzymy piękne, bogate, harmonijne i ponadczasowe „wnętrze”. Pomocne może się okazać pytanie, czy książka spełnia kryteria wyboru dobrych książek do czytania dzieciom.
Kryteria, jakimi kieruje się Fundacja przy polecaniu książek do głośnego czytania dzieciom, służą z jednej strony podnoszeniu ogólnego poziomu kultury i wiedzy, z drugiej zaś ochronie i wspieraniu zdrowia emocjonalnego dziecka*.
Proponujemy, by do głośnego czytania dzieciom wybierać książki:
- skierowane do dziecka i ciekawe dla niego
- sensowne – o czymś istotnym dla dziecka, objaśniające mu świat, rozwijające ważną cechę bądź umiejętność np. empatię, takt, poczucie humoru
- napisane lub tłumaczone poprawną i ładną polszczyzną
- dostosowane do wieku i wrażliwości dziecka, nie wzbudzające lęków i niepokoju
- uczące myślenia oraz radzenia sobie z trudnymi uczuciami i sytuacjami
- przynoszące wiedzę i/lub rozrywkę na wysokim poziomie
- niosące pozytywny przekaz moralny, promujące wzorce właściwych postaw i zachowań, niosące przesłanie szacunku wobec dziecka, innych ludzi, zwierząt, przyrody, kraju, dobrych tradycji, uznanych norm społecznych, sprawiedliwego prawa
- rozwijające wrażliwość estetyczną
- kształtujące postawę optymizmu i wiary w siebie oraz pozytywne nastawienie do świata
- unikające stereotypów związanych z płcią, rasą, narodowością, kulturą etc., nawet jeśli podane są w „niewinnej” lub humorystycznej formie
- unikające antywzorców np. przykładów, że zachowania naganne wiodą do sukcesu.
Dzieci potrzebują jasnego przekazu moralnego, co jest dobre, a co złe. Jeśli lektura pozostawia tu wątpliwości, zawsze warto z nimi rozmawiać o właściwych postawach i wyborach – takich, które nie ranią innych i służą dobru ogólnemu.
Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy książka dostosowana jest do wieku, stopnia dojrzałości emocjonalnej i wrażliwości dziecka. Nie wzbudzajmy w dzieciach strachu i napięć. Rozrywka nie jest warta trwających czasem latami lęków i fobii. Jednocześnie jednak pamiętajmy, że gdy czytamy dziecku i odpowiadamy na jego pytania, może zrozumieć ono teksty „dojrzalsze”, przeznaczone dla dzieci starszych nawet o dwa, trzy lata.
I jeszcze jedno – tak jak sprawdzamy smak i temperaturę potraw, które serwujemy dzieciom, zapoznawajmy się z książką przed przeczytaniem jej dziecku. Rekomendacje Fundacji mogą czasem odbiegać od Państwa gustu, czy wyobrażenia o tym, co jest dla Państwa dziecka właściwe. Czujmy się osobiście odpowiedzialni za to, co czytamy naszym dzieciom.
* Zdrowie emocjonalne to wg. Daniela Golemana, autora „Inteligencji emocjonalnej”, dobre samopoczucie psychiczne i moralne, umiejętność racjonalnego myślenia oraz zdolność nawiązywania dobrych i trwałych związków z ludźmi.